Поменута књига се може наћи у Библиотеци општине Лучани у Гучи и у Библиотеци Дома културе у Лучанима.
Издавач књиге одређен број публикација поклониће мештанима општине Лучани, примерак ове књиге може се преузети у просторијама библиотеке Дома културе у Лучанима.
Радно време Библиотеке за време празника:
30.12.2022. год. од 7.00 до 15.00 часова;
2.1.2023. год. - нерадни дан;
3.1.2023. год. - нерадни дан;
4.1.2023. год. од 7.00 до 17.00 часова;
5.1.2023. год. од 7.00 до 17.00 часова;
6.1.2023.год од 8.00 до 16.00 часова.
Од 9.1.2023. год. Библиотека наставља рад по редовном радном времену, сваког радног дана од 7h до 17 часова.
Срећни празници,
Ваша Библиотека општине Лучани, Гуча
ДОГАЂАЈИ У 2022. ГОДИНИ
Радионица за најмлађе
Јуче је библиотеку посетила старија група из вртића „Бамби“ у Гучи са васпитачицама Вером и Аном. У празничном духу и расположењу весели мали прстићи правили су дивне шаренолике украсе. Уз осмехе и замазане прстиће направљени су украси пуни љубави, а њихови осмеси су ипак јуче били најлепши украси у нашој библиотеци.
У сусрет празницима и са мало старијима...
Јуче смо имали ту част да се упознамо са ратним дневником „Смена“ и аутором ове књиге Ђорђем Аничићем, као и са двојицом актера овог дневника заставником Драганом Матићем и заставником Ђорђем Малетићем.
Њихова истинита прича забележена пером Ђорђа Аничића о борби за слободно небо над Србијом која је трајала 78 дана, обарању „невидљивог“ авиона и мноштва других догађаја.
Сваки ратни дан записан је у овом дневнику. Неке мистерије и заблуде овом књигом су разрешене и отклоњене. Књига је издата и на енглеском и на руском језику.
"Дана 26.12.2022. године у 17 часова у сали Културног центра ће се одржати промоција књиге "Смена".
На промоцији књигу ће представити чланови борбене послуге која је оборила стелт Ф-117А Драган Матић, Ђорђе Малетић и Ђорђе Аничић."
У сусрет празницима нудимо најмлађима...
29. новембар 2022. године
Дан када ће се обележити 100 година од рођења Душка Радовића.
Библиотека општине Лучани у Гучи Вас позива да свратите код нас и да изаберете неку од многобројних публикација великог писца, песника, новинара, афористичара и ТВ уредника Душка Радовића.
Петучица: роман о одрастању
Петак, 25.11.2022. године - 17 часова
У прелепом амбијенту који нас је вратио у нека давна времена, Косана Коса Поповић промовисала је свој првенац који је у издаваштву Библиотеке општине Лучани угледао светлост дана – како каже наша Коса.
Нешто сасвим другачије, нешто што није било наизглед слично књижевним промоцијама на које смо навикли, наша Коса је дочарала делове ове књиге веома живописно и емотивно. Мирис печеног хлеба, мирис дрвета из рерне, капут и одлазак у Чачак – све ове одломке и још много њих предивна Наташа Дарковић на свој посебан и јединствен начин приближила је присутним љубитељима књиге, па иако се нашао неко да није имао прилику да прочита књигу, после ове чаробне вечери и те како ће прочитати. Колико год да се трудимо да ово вече пренесемо речима, не, то нам не успева, ово је требало доживети.
Хвала теби драга Косо и очекујемо наставак овог романа.
Библиотека општине Лучани у Гучи и ауторка Косана Коса Поповић организују у петак, 25. новембра 2022. године у 17 часова у просторијама кафане „Дачо‟ у Гучи промоцију књиге „Петучица: роман о одрастању‟.
Поред ауторке промоцију ће водити Наташа Дарковић.
(...) „Увече је игранка, звали смо је састанак. Знало се на ком месту се организује и то се није могло мењати. Ту су се упознавали момци и девојке. О рогоџу окачени фењер и лампа карбитуша.‟ (...)
Библиотеку општине Лучани у Гучи посетила је група ученика од петог до осмог разреда ОШ „Вук Караџић“ из Каоне заједно са својом наставницом српског језика и педагогом.
Са некима смо се упознали, а неке смо већ и знали. Ученици су обновили своја знања о правима деце и разговарали смо на тему вршњачког насиља.
Другарство, љубав и слога увек побеђују.
Хвала другари! Заједно са вама растемо и ми!
Петог дана Дечије недеље Библиотеку је посетила и средња група деце ПУ „Наша радост“ из Гуче. Малишани су се кроз радионицу, бојење кишобрана уз помоћ темпера, показали своју креативност и домишљатост. Заједно смо порасли до неба.
Захваљујемо се васпитачима и малим другарима на сјајном дружењу и дивном поклону који су нам донели.
Радујемо се поновном дружењу.
Најмлађи за крај. Последњег дана Дечије недеље раднице Библиотеке општине Лучани у Гучи посетиле су најмлађу – јаслену групу ПУ „Наша радост“ у Гучи. Показале су им разне врсте књига (сликовнице, књиге на додир, расклапалице...)
Уз њихове миле погледе и осмехе поздравили смо се и договорили да ћемо дружење наставити и у даљем периоду..
После старијих другара, у посету су нам дошли предшколци из вртића „Наша радост“ из Гуче. Заједно смо кроз игру учили о библиотеци и дечијој недељи. У складу са годишњим добом, уз обиље маште, од опалог лишћа смо правили птице и лавове. Деца су се показала као изванредни уметници. Дељењем слатких бомбона и шарених заставица завршили смо дружење. Захваљујемо се другарима на дивним поклонима.
Посетили су нас другари из четвртог разреда ОШ „Академик Миленко Шушић“ из Гуче. Заједно смо се подсетили дечијих права и обавеза, слушали песму „Шта детету треба“ и радили њену анализу. Деца су још једном показала да им од свега највише треба разумевање и љубав, поред топлог дома, породице и образовања. Растали смо се у шаренилу заставица уз обећање да ћемо се убрзо поново дружити. Захваљујемо се на лепој сарадњи наставном кадру.
Дечију недељу су трећег дана улепшали и другари кловнови у представи „Весели кловнови“. Сала Културног центра у Гучи, као и сала Дома културе у Лучанима се орила од дечијег смеха и усклика. На један комичан и надасве занимљив начин, како то кловнови и раде, деца су учила о пријатељству, ривалитету и забави. Сви посетиоци су уживали, што се видело по насмејаним лицима приликом изласка из сале. Библиотека општине Лучани у Гучи се радује новој прилици када ће моћи да угости мале госте да се заједно смеју и радују уз неке нове сценске наступе.
Библиотеку општине Лучани у Гучи трећег дана дечије недеље посетили су ученици издвојеног одељења од првог до четвртог разреда ОШ „Академик Миленко Шушић“ у Гучи. Разговарали смо о дечијим правима, томе шта они сматрају најбитнијим за своје одрастање и разгледали књиге које имају могућност да изнајме. Дружење смо ушаренели заставицама на којима су написали своје потребе. Захваљујемо се наставном кадру на дивној сарадњи, а деци желимо да увек остану тако мила и драга као што су била данас. Искрено се радујемо нашим новим дружењима.
Јуче смо се дружили и са најмлађима из ПУ "Бамби" - Гуча, мало стидљиви, али ипак смо успели да их придобијемо дивним књигама. Лепо дружење, убрзо ћемо их опет посетити...
Шта детету треба да порасте до неба!?
Као и годинама уназад, библиотеку су посетили малишани поводом дечије недеље. Јуче су у гостима били I1 и I2 ОШ "Академик Миленко Шушић" са својим дивним учитељицама.
Разговарали смо са овим малим људима и они су то одлично разумели, причали смо о љубави, срећи, пријатељству, поштовању... о правилима и обавезама, а онда смо једном балону помогли да полети, право до неба, а било је и песме.
Хвала вам другари и само тако растите до неба тако дивни и паметни.
Библиотека општине Лучани организује дечију представу ВЕСЕЛИ КЛОВНОВИ.
Представа ће се одржати 05. 10. 2022. године у 10:00 часова у сали Културног центра у Гучи, а потом у 11:45 часова у сали Дома културе у Лучанима.
УЛАЗ ЈЕ СЛОБОДАН.
И ове године за сабор традиција се наставља. Библиотека општине Лучани у Гучи организовала је седми по рeду Сајам књига. Ове године излагачи су били: Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“, Међуопштински историјски архив Чачак, Легенде - Чачак, Вулкан - Београд, ИК „Духовни луг“ - Крагујевац, ИК „Књига комерц“ - Београд, IND „Media Publishing“ и „BOOKA“ Београд, као и домаћин сајма Библиотека општине Лучани.
Ове године имали смо изузетну част да Сајам књига отвори познати новинар, писац, публициста и значајни стваралац писане речи Марко Лопушина.
Поред Сајма, одржано је представљање нових публикација о Драгачеву и драгачевцима или ако су њихови аутори пореклом из Драгачева. Представљено је четрнаест нових публикација од којих је осам у издању Библиотеке општине Лучани у Гучи.
Библиотека је најавила да ће бити богатија за још осам нових издања дo краја године.
П Р О Г Р А М
61. ДРАГАЧЕВСКОГ САБОРА ТРУБАЧА У ГУЧИ
(5 – 7. август 2022)
11.00 Отварање Сабора, подизање заставе
11.30 Конференција за штампу организатора и домаћина
12.00 Отварање уметничких изложби
12.30 Отварање улице домаће радиности, старих и уметничких заната
13.00 Отварање сајма књига
14.00 Представљање: Драгачево у књигама и публикацијама
Позорница Културног центра:
17.00 Уметнички програм: Чувари традиције – ствараоци будућности
18.00 Такмичење oмладинских трубачких оркестара Србије
20.00 Концерт: Диванхана
Главна позорница на стадиону:
21.00 Концерт: Даница Црногорчевић
22.00 Концерт: Трубачки оркестар Дејана Јевђића
23.00 Концерт: Дејан Петровић Big Band
00:30 Поноћни концерт трубачких оркестара финалиста
07.00 Трубачка будилица
11.00 Конференција за штампу
13.00 Народни вишебој
Позорница Културног центра:
17.00 Уметнички програм “Чувари традиције – ствараоци будућности”
18.00 Концерт: КУД «Димитрије Котуровић» - Београд
19.00 Концерт трубачких оркестара из иностранства
20.30 Концерт: Група 357
Главна позорница на стадиону:
20.00 Концерт: «Победили су – заслужили су» - победници 60. Сабора
21.00 Концерт Big Band Оркестар РТС
22.15 Концерт: Трубачки оркестар Дејана Лазаревића
23.30 Концерт: Трубачки оркестар Екрема Мамутовића
00.30 DJ и трубачи
07.00 Трубачка будилица
11.00 Свечани саборски дефиле са приказом драгачевске свадбе из XIX века
13.00 Конференција за штампу
Позорница Културног центра:
14.00 Уметнички програм “Чувари традиције – ствараоци будућности”
(трубачки оркестри, фолклорни ансамбл и певачке групе)
15.00 Такмичење здравичара
16.00 Избор најлепше народне ношње
17.00 Концерт културно-уметничко друштво
Главна позорница на стадиону:
18.00 Финално такмичење трубачких оркестара Србије: СА ОВЧАРА И КАБЛАРА
21.00 Концерт: Народни оркестар РТС са гостима солистима – Ана Бекута, Снежана Ђуришић, Цакана
22.30 Проглашење победника 61. Драгачевског сабора трубача
22.45 Концерт: Бобан и Марко Марковић са оркестром
00.00 Концерт победника 61. Драгачевског сабора трубача
У понедељак, 13. јуна смо на час сви заједно побегли у свет бајки...
Библиотека је за крај школске године организовала представу „Невена у свету бајки“. Атмосфера у сали била је одлична као и интеракција глумаца и деце, самим тим смо сви уживали...
Видимо се 13. јуна!
У четвртак, 9. јуна су нас посетили другари, будући прваци, заједно смо причали о ваздуху, разним експериментима, певали песмице... Спремни чекају полазак у школу, а ми им желимо пуно успеха!
У организацији Библиотеке општине Лучани у Гучи данас је одржана промоција књиге „Млади под контролом... Дигитална деменција! Шта чинити?“
Професор Недељко В. Јовић кроз презентацију и радионицу коју је данас одржао, а уједно и промовисао поменуту књигу, дао је одговор деци, родитељима и професорима на питање „Шта чинити?“
Захваљујемо се на сарадњи ОШ „Академик Миленко Шушић“ њиховим наставницима и педагогу Јелени Вукашиновић. Такође се захваљујемо и СШ „Драгачево“ и њиховим професорима, а посебно Јовани Радоњић и Милици Ивановић.
Библиотека општине Лучани у Гучи организује промоцију књиге "Млади под контролом... Дигитална деменција! Шта чинити?"
У петак је одржана промоција књиге “Богиња језика Олга Луковић Пјановић” Драгославе Копривице. Уз аутора књиге присутнима су се обратили књижевник Милоје Стевановић и др Биљана Ђоровић и своју импресију о књизи поделили су са присутнима.
Хвала свима на овако дивном дружењу.
Промоција књиге "Богиња језика Олга Луковић Пјановић” Драгославе Копривице.
Малишани су са васпитачицама и библиотекаркама причали ускршње песме и приче о значењу и лепоти празника Ускрса. Заједно су учествовали у прављењу корпица за ускршња јаја. Деца су се потрудила и овај предпразнични сусрет учинила занимљивијим.
„Озари ме рајска милина, душу напусти свака празнина. Осташе тамо стопе моје, да вечно, бар у сну постоје.“
„Јовиша славковић, село Рти, задња пошта Гуча.“ Добро познате речи нашег вољеног и поштованог „бунтовника“ из Ртију.
У понедељак 11.04.2022. г. у организацији Културног центра општине Лучани у Гучи, Библиотеке општине Лучани у Гучи, Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева, Удружење „Наше Драгачево“, Удружење пензионера општине Лучани уз присуство родбине, пријатеља и сарадника одржан је програм под називом „Незаборавник за Јовишу Славковића (1938-2022)“ .
Пре само годину дана опростили смо се од деде Нике, а ево сада се опраштамо од нашег Јотице. Напустио нас је на Савиндан, симболично за једног таквог човека. Два нераздвојна пријатеља, отишли су на нека још лепша места да наставе где су стали. Са одласком Нике и Јовише Гуча је остала без највећих личности културе.
У Културном центру у Гучи, 08.04.2022. год. одржано је општинско такмичење рецитатора „Песниче народа мог“.
На такмичењу је учествовало 33 такмичара из основних и средњих школа, подељених у три категорије - млађи, средњи и старији узраст.
На окружно такмичење пласирало се укупно десет ученика и то из млађег узраста три ученика, из средњег три и из старијег узраста четири ученика.
Захваљујемо се учесницима, а победницима желимо пуно среће у даљем такмичењу.
„НЕЗАБОРАВНИК ЗА ЈОВИШУ СЛАВКОВИЋА (1938 -2022)“
У понедељак, 11. априла с почетком у 12 сати, у Културном центру у Гучи, одржаће се програм сећања на Јовишу М. Славковића, књижевника, сликара, добитника Вукове награде, културног посленика и друштвено – политичког радника.
О њему ће говорити његови пријатељи и сарадници, а трубачки оркестар „Драгачевске трубе“ Драгана Павловића из Гуче, даће трубачки печат овом незаборавнику.
Организатори програма су:
- Културни центар општине Лучани у Гучи
- Библиотека општине Лучани у Гучи
- Удружење самоуких сликара и вајара Драгачева
- Удружење „Наше Драгачево“
- Удружење пензионера општине Лучани
Поводом јучерашњег празника, посвећеном првом српском архиепископу и утемељивачу културе и просветитељу Светом Сави, а који је познат као Савиндан - школска слава, Библиотека општине Лучани у Гучи одлучила је да дарује своје читаоце.
Библиотека је поред ученика, чији је заштитник Свети Сава, даривала и све читаоце који су посетили нашу библиотеку, једном изузетно лепом књигом аутора Нике - Николе Стојићa и Радована М. Маринковића “Посвећенице Светом Сави”.
“Болест долази од муке коју скриваш,
зато удари о земљу да је земља прими, викни да је ветар однесе.
Испричај некоме ко ти је драг.
Тако ће невоља да оде из тебе, а здравље да ти се врати.”
Свети Сава
IN MEMORIAM
ЈОВИША СЛАВКОВИЋ
(09.03.1938 - 27.01.2022)
Јутрос нас је затекла тужна вест, 27.01.2022. г. на Савиндан, напустио нас је један од славних синова Драгачева!
Јовиша Славковић рођен је у Ртима, 09.03.1938. године, у породичној задрузи Момира Славковића.
Основну школу завршио је у Ртима и у Гучи, док је Гимназију завршио у Чачку. Вишу управну школу завршава у Нишу. Такође је завршио чувену Школу резервних официра – род пешадија у Билећи, и стекао је чин резервног пешадијског мајора.
Цео свој радни век провео је у Драгачеву, ком је посветио сва своја дела и цео стваралачки опус. Радио је као тржишни и инспектор рада, секретар ОШ у Гучи, секретар СИЗ-а кутуре и образовања, секретар Извршног савета Скупштине општине Лучани, директор Дома културе у Гучи.
Један је од значајних организатора Драгачевског Сабора трубача у Гучи од Другог Сабора 1962. године.
У свом дугом стваралаштву добио је велики број значајних друштвених признања од којих се посебно истичу Вукова награда, Златна значка Културно-просветне заједнице Србије, Орден рада са сребрним венцем итд.
Био је члан Удружења књижевника Србије.
Смрт га је затекла на месту Председника скупштине Културно – просветне заједнице Драгачева и Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева.
Аутор је и коаутор више десетина дела са тематиком историје, традиције, обичаја и културе Драгачева, при чему се посебно истиче дело које изузетно читано и тражено „Становништво Драгачева од половине XV до друге деценије XXI века“ (измењено и допуњено издање), те летописи села Виче и Криваче, Лисе, Котраже, Пшаника, Белог Камена и Вучковице, „Друмови Драгачева“; „Дозиви и одзиви звона“, „Шесдесет година Драгачевског сабора трубача у Гучи“, „Гуча кроз векове“, „Векови Каоне и Властељица“, Питомци школе резервних официра пешадије Билећа-Лучани и мноштво других књига других издавача.
Смрт га је затекла при крају писања монографије о Турици, коју је започео да пише са Драганом Николићем и Радованом М. Маринковићем коју је планирала да изда Библиотека општине Лучани у Гучи.
Мали би био сваки табак да се напишу све речи добри наш Јовиша. Туга нас је обузела и речи су се заледиле! Година је почела тужно... Свака реч је некако и превише мала за таквог човека, пријатеља, сарадника... Са одласком Нике Стојића и Јовише Славковића, наша мала варошица никада неће бити иста! Много сте учинили за нас, а ми се обавезујемо да вас сачувамо од заборава, тако ћете живети вечно! Ваша дела ће вечно живети, а она нису мала.
Библиотека је остала без великог сарадника и пријатеља!
Сигурни смо да вас деда Ника чека негде горе, у небеској библиотеци, да наставите оно што сте заједно започели!
Све ваше добронамерне савете чуваћемо и применити, а са вама изгубили смо део душе коју је библиотека имала!
Вечна вам слава и хвала!