„Векоплови Каоне и Властељица“

Зоран Маринковић, Радован М. Маринковић и Јовиша М. Славковић

Осведочени хроничари и књижевници Драгачева, публициста Зоран Маринковић, Радован М. Маринковић и Јовиша М. Славковић даровали су нам још једну монографију богате документационе основе, насловљене са „Векоплови Каоне и Властељица“. Умешно користећи примарне историјске изворе (документа, литературу и казивање најстаријих памћеника) успели су да прате живот људи у ова два драгачевска насеља од праисторије до нашег доба. Приказали су економске, политичке, друштвене и друге прилике у којима су људи бивствовали и опстајали чувајући родну груду, војевали и слободарили, обрађивали земљу и неговали стоку, склапали бракове, рађали децу, женили их и удавали, славили крсну славу, душевно дочекивали у својим топлим домовима сваког намерника, бранили живот од смрти, испраћали Богу на истину своје најрођеније. Били су градитељи домова, храмова и друмова, неки се школовали и одлазили у бели свет, постајали знамените личности – и ратници, и сваковрсни умни ставраоци.

Нема никакве сумње: књига „Векоплови Каоне и Властељица“ биће драгоцена дружбеница, не само Каонцима и Властељичанима, већ и другим знатижељницима, а историчарима основ за сачињавање ситеза о прошлости и нашем добу у Драгачеву и земљи Србији.

Copyright © 2018, Библиотека општине Лучани, Гуча. All Rights Reserved.