Школа у Горачићима

Радован М. Маринковић, Зоран Маринковић и Зорица Новичић

Навршило се 150 година од како је у Горачићима отворена државна школа, али и седам година од како ђаци уче у њеном издвојеном одељењу у Драгачици. И, то је било повод да буде објавњен летопис ове васпитно – образовне установе, који потписују њени бивши ђаци и наставници Радован М. Маринковић, Зоран Маринковић и Зорица Новичић. Није мимоиђена ни проватно – црквена школа која је у Горачићима радила више од једне деценије од 1835. године. Користећи изворну архивску градњу и расположиву литературу аутори су сачинили исцрпан летопис ове установе указујући на њену мисионарску просветанску улогу у развоју писмености и знања у Горачићима, Губеревцима и Живици, селима из којих прихвата ученике. Не изостају ни краће биографије просветара и бивших ђака који су понос ове установе: ратни јунаци и војни комеданти, истакнути ствараоци најплеменитијег кова, све од доктора наука и универзитетских професора. Уз све друго, књига је богатo илустрована документима и фотографијама.

Copyright © 2018, Библиотека општине Лучани, Гуча. All Rights Reserved.