Iz-Gue-se-truba-uje           Ника –Никола Стојић, „ Из Гyче се труба чује“

Ника-Никола Стојић, песник, сакупљач народног духовног бисерја и вајар, добитник поред других одличја, Вукове награде и Повеље за животно дело Удружења књижевника Србије, за живота се неизбрисиво уписао у културну историју Драгачеваца. . Најновија његова песничка књига, на коју указујемо, посвећеница је труби, трубаштву, мајсторима трубе, саборашима. Узвишено, он их , песнички надахнуто, незаборавом овенчава. У књигу је уврстио и неке раније објављене песме додајући их новим. Поред  песама у књизи су место пронашле саборске анегдоте трубача .То су мајсторски обликоване документарице, које попримају свељудска значења и зачења , све до симболичких. Та симболична универзалност осуђена је на – трајање, што је осуда коју сваки стваралац очекује.

ДРАГАЧЕВСКИ КРАЈПУТАШ

Када Драгачевац падне за слободу,

камени биљег му крај пута подигну.

Са једне стране уклешу му

пушку слободарку,

са друге,

-трубу златоусту.

Copyright © 2019, Библиотека општине Лучани, Гуча. All Rights Reserved.