kola-u-KaoniЈовиша М. Славковић и Радован М. Маринковић, „ Школа у Кaoни, 1969-2019“

Век и по постојања школе у Каони, најстарије просветне установе у горњем Драгачеву, обележава се, ево, публиковањем њеног летописа. Аутори су најпре разрешили дилему о томе када су у Каониу школске клупе сели први ђаци. О томе, наиме,  постоје два податка : да се то збило почетком септембра 1868.,а у документима, до којих су дошли аутори овог летописа, школа је у клупе примила прве ђаке годину дана касније. Парадоксално је, али тачна су оба податка. Наиме, године 1868. образован је школски одбор (мада тако није називан), који је обавио припреме за отварање ове просветне установе, а она је ђаке примила у наредној. Иначе, аутори су књигу сачинили из два дела: Славковић потписује историјат ове установе и развој писмености у Каони и околини,а Маринковић је сачинио лексикон, са подацима о значајним просветарима и ђацима који су се у свет знања упутили из ове установе.Подразумева се да је цела књига написана коришћењем богате архивске грађе.

Copyright © 2019, Библиотека општине Лучани, Гуча. All Rights Reserved.